Vokalna skupina Krila in oltarni prti

Sobota, 12. oktobra 2024, je bila za našo faro resnično poseben dan, saj je v farni cerkvi sv. Jožefa župnik Jože Pavlakovič blagoslovil čudovite oltarne prte, ki so plod skupnega dela prizadevnih žensk iz naše skupnosti.

A pred tem se ozrimo malo v zgodovino.

V kulturnem društvu Stari trg ob Kolpi že 12 let vsako zimsko sezono, od jeseni do začetka pomladi, potekajo srečanja, posvečena ročnim delom. Vezilje, klekljarice, kvačkarice in pletilje se na teh srečanjih učijo in navdušujejo druga drugo, obenem pa tudi koristno preživljajo svoj prosti čas. Že leta 2015 so ustvarile nekaj, kar je navdušilo širšo javnost – kvačkane angelčke, ki so krasili polanske jaslice, znane daleč naokoli. Del teh čudovitih izdelkov je bil ob tej priložnosti razstavljen tudi danes. Kasneje so se ročnim delom v Starem trgu pridružile še vezilje iz krajev onkraj Poljanske gore. Na pobudo gospe Zvonke Šterbenc so se odločile, da ustvarijo nekaj posebnega, saj so bile prejšnje razstave brez prave rdeče niti.

Ker Poljanska dolina slovi po bogastvu divje rastočih orhidej, je predlagala, da bi na tekstilne izdelke izvezle prav te orhideje. Tako je nastal študijski krožek Orhideje in vezenine pod okriljem Zavoda za izobraževanje in kulturo Črnomelj (ZIK), v katerem so ustvarile številne prelepe izdelke, ki so bili razstavljeni po vsej Sloveniji. S ponosom pa lahko povemo tudi, da je prav v teh dneh med finalisti slovenske nagrade Natura 2000, v kategoriji ljubiteljske znanosti, nominiran projekt Kukavičevke Bele krajine, v katerem pomembno vlogo igrajo vezenine naših vezilij.

A krožkarice so imele še več idej. S podporo ZIK-a in RIC-a so izvezle zavese za Primožičevo hišo v Črnomlju ter stenske krpe za kuhinjo v prostorih ZIK-a. Pri tem se je porodila zamisel, da ustvarijo še nekaj za domači kraj. Gospa Mira Madronič je predlagala, da bi izvezle oltarni prt za cerkev sv. Andreja v zgornjem delu Starega trga. A ker gospa Sonja Šuster meni, da je farna cerkev bolj osrednja, je projekt za cerkev sv. Andreja moral nekoliko počakati.

Vsi oltarni prti so izvezeni v tehniki Richelieu, ki izvira iz Italije, kjer se je uveljavila v 14. stoletju pod imenom Punto Tagliato. Ime je dobila po kardinalu Richelieuju, pomembnem cerkvenem dostojanstveniku in ministrskem predsedniku v času francoskega kralja Ludvika XIII., ki je bil velik občudovalec bogatih vezenin. Richelieujeva tehnika vezenja se je najprej uveljavila v cerkvenih oblačilih in tekstilnih izdelkih, nato pa je postala priljubljena tudi med plemstvom. Današnji svetovno znani modni oblikovalci, kot je Valentino, še vedno vključujejo to elegantno tehniko vezenja v svoje kreacije. Tehnika Richelieu je zelo zahtevna, saj zahteva natančno izrezovanje delov tkanine, ki so bili predhodno izvezeni z določenimi vbodi, da ustvarijo videz čipke. Vezenje v tej tehniki zahteva veliko mero znanja, potrpežljivosti in vztrajnosti.

Župnik Jože Pavlakovič je med sveto mašo blagoslovil osem oltarnih prtov in prtiček, ki so jih z veliko truda izvezle članice krožka: Sonja Šuster (vodja krožka), Ivanka Štefanič (strokovna vodja), Mira Madronič, Marija Marušič, Silva Kapš in Zvonka Šterbenc. Po maši je sledil kulturni program, ki ga je vodil Jure Sešek. Nastopili so: domači igralki Mira in Bernardka s skečem, ter člani Vokalne skupine Krila, katerih glasovi so napolnili vsak kotiček naše farne cerkve.

Besedilo: KTŠD Stari trg ob Kolpi, FOTO: Renata Butala in Petra Madronič